featured

Крушево - ко шо го глеам јас...

Krusevo
Е тоа ти е бачко рај на земјата. Од кај да почнам да зборам за Kрушево, а да не пропуштам нешто важно . Ај од сам почеток, а тоа ти е Скопската автобуска од кај шо си фаќаш комбе. Запамти го последниот здив шо си го земал скопски воздух зашо тоа понатаму многу ќе биде важно. И така тргнуваш, едно 3 саати клацкање у комбе,ама како викаат .... ЦЕЛТА ГИ ОПРАВДУВА СРЕДСТВАТА. Стигаш Крушево и сеа шо се дешава? Првиот воздух шо ке го вдишеш не се опишува, тоа треба да се доживее. Ладен грст свеж планински воздух ти проаѓа низ гради а само до пред 3 саати си дишел скопски смог и прашина.

Параглајдинг: Озон опен 2018

Започнува на
Завршува на
Paragliding Krusevo

Интернационалниот параглајдинг натпреват Крушево Озон опен 2018 ќе се одржи од 22-ри јули 2018г. па се до 28-ми на стартот на Мечкин Камен во Крушево.

Ова е настан кој следи и претходи на десетици параглајдинг натпревари кои ќе се одржуваат ова лето во Крушево.

When In Krushevo 2019

Започнува на
Завршува на
Paragliding photo from When In Krushevo 2018

Со големо задоволство ги објавуваме датумите на одржување на третото издание на „Вен ин Крушево 2019“, еден од најуспешните и најпопуларните настани во Крушево. Од 21 фо 23 јуни искусете ја секоја природна убавина што овој града може да ја понуди.

Сеќавање на Тоше, фановите ги пееја неговите безвременски песни

TOse Proeski

Одбележувањето на годишнината од раѓањето на Тоше Проески беше исполнет со песните на Тоше интерепретирани од млади пејачи од Крушево и пријателката на Тоше Елена Ристеска.

Настанот се одржа на 25-ти јануари 2019 во спомен куќата „Тодор Проески“ во Крушево и ги собра фановите на Тоше од Македонија, Бугарија, Словенија, Србија и други.

Во видеото подолу можете да погледнете извадоци од настанот и да ја почувствувате атмосферата.

Македонско и Унгарско пред Светско параглајдинг првенство

Macedonian and Hungarian Open Krusevo 2018

Македонското и Унгарско параглајдинг првенство дел од пред Светските првенства 2018 се одржа во Крушево од 5-ти до 11-ти август со 134 учесници. Дополнително, во исто време на полетувалиштето на Мечкин Камен имаше уште стотина рекреативни параглајдеристи кои го исполнуваа небото со различни бои. 

Од недела, 26-ти август, започнува Нордик опен.

„Марш до Мусица“ и забава со Марио Еди и Шербет на 8 септември

Sherbet

На 8-ми септември, по повод денот на независноста на Република Македонија и денот на ослободување на Крушево локалната самоуправа, Манифестацијата НКС „Десет дена Крушевска Република“ и во соработка со угостителскиот сектор организираат целодневна забавна програма.

Утрото со почеток во 9 часот ќе се одржи планинарска тура до врвот Мусица, а во вечерните часови со почеток во 21:00 настап на групата Шербет и ди џеј Марио Еди во градскиот парк во Крушево.

 

Зимска разгледница од Крушево (04.02.2019)

Dayana Chobanova

Во Крушево се' уште врне и ќе имаме уште снего овој месец. Заедно со тоа ќе имаме уште повеќе зимски пејсажи од Крушево фатени од фотогапаратите и телефоните.

Во текот на минатата седмица нашите следачи напавија некои прекрасни фотографии.

Голем поздрав до авторите на фотографии и големо благодарам за нивната поддршка: Даја Чобанова, Емилија Андрееска, Михајло Фити, Наум Ристески, Сотир Габелоски, Марија Филипова, Ирена Блажеска.

Испраќајте ни ги вашите фотографии:

vikendvokrusevo@yahoo.com
vikendvokrusevo@gmail.com

Крушево е подготвено за параглајдинг натпреварите, лето 2018

Paragliding Summer 2018

Општина Крушево во соработка со Агенцијата за млади и спорт и Воздухопловната федерација на Македонија ќе работат на промоција на Европското првенство во змејарство кое започнува на 8-ми јули и ќе трае до 21-ви.

Во периодот што следи ќе се одржат неколку прес конференции, ТВ рекламирање и Фејсбук кампањи посветени на Европското првенство во змејарство.

За локалната самоуправа поддршката од Федерацијата и Агенцијатаа е од голема важност за организација за ова првенство. 

When in Krusevo 2017 ДЕН 2

Galoski, When in Krusevo 2017

When in Krusevo е фестивал на отворено кој за прв пат се одржа минатата година од 4-ти до 6-ти август и организаторите веќе работат на вториот дел од фестивалот оваа 2018 година.

Се работи за настан кој вклучува кампување, планински велосипедизам, планинарење, параглајдинг, музички ноќни настани во природата околу Крушево. 

Погледнете го краткиот преглед на ден 2.

When in Krusevo 2017ДЕН 3

When  paragliding

When in Krusevo е фестивал на отворено кој за прв пат се одржа минатата година од 4-ти до 6-ти август и организаторите веќе работат на вториот дел од фестивалот оваа 2018 година.

Се работи за настан кој вклучува кампување, планински велосипедизам, планинарење, параглајдинг, музички ноќни настани во природата околу Крушево. 

Во видеото што следи можете да погледнете извадоци од последниот ден.