Зимска разгледница од Крушево (14.01.2019)

Biljana Puleska

Снегот во Крушево носи неисцрпни погледи и пејсажи кои се совршено „зграпчени“ од телефонските камери на нашите поддржувачи и обожаватели.

Во денешната Разгледница објавуваме фотографии од ски центарот, природата околу Крушево, крушевската уникатна архитектура, историски места, погледи од локални кафулиња и хотели, улиците на градот, изгрејсонце и други.

OZONE KRUSEVO OPEN 2020

Започнува на
Завршува на
Ozone Krusevo Open

Меѓународниот параглајдинг натпревар Озон Крушево опен е закажан за почетокот на септември - од 5-ти до 11-ти на Мечкин Камен во Крушево.

Повеќе детали за настанот на линкот подолу:

„Медена земја“ повторно во Крушево

Започнува на
Завршува на
medena zemja

Оскар номинацијата „Медена земја“ повторно ќе се проектира во Крушево. Проекцијата е закажана за четврток, 06.02.2020 г. во Дом на култура „Наум Наумовски Борче“ Крушево со почетокот во 18 часот. Влезот чини 100 денари. 

Документарецот „Медена земја“ предизвика светско внимание со својата содржина и улогите претставени во филмот што резултираше со номинација за Оскар.

„Медена земја“ повторно во Крушево

medena zemja

Оскар номинацијата „Медена земја“ повторно ќе се проектира во Крушево. Проекцијата е закажана за четврток, 06.02.2020 г. во Дом на култура „Наум Наумовски Борче“ Крушево со почетокот во 18 часот. Влезот чини 100 денари. 

Документарецот „Медена земја“ предизвика светско внимание со својата содржина и улогите претставени во филмот што резултираше со номинација за Оскар.

When in Krusevo - WInter is Here 2020

Започнува на
Завршува на
When in Krusevo - WInter is Here 2020

Почитувани пријатели,

После незаборавните летни авантури, имаме чест и привилегија да Ви го претставиме вториот снежен outdoor настан во Крушево, When in Krusevo – Winter is here!

На наше огромно задоволство, Ве покануваме на уникатниот outdoor фестивал When in Krusevo во зимски услови. Повелете на адреналинска снежна авантура низ прекрасната крушевска
природа облечена во снежно руво. Длабоко земете 100% чист воздух и уживајте во неописливите зимски пејзажи и во погледите од кои ќе ви се одземе здивот.

„Врба“ на Милчо Манчевски во Крушево

Започнува на
Завршува на
Vrba

Уште еден филм во режија на Милчо Манчевски доаѓа во Крушево. По проекцијата на филмот „Медена земја“ на 16 ноември ќе се емитува филмот „Врба.

Почетокот на филмот е закажан за 18 часот во дом на култура „Наум Наумовски Борче“, Крушево, а влезот ќе чини 100 денари.

Филмот „Медена земја“ во Крушево

Започнува на
Завршува на
medena zemja

Во петок на 18-ти октомври со почеток во 18 часот ќе се емитува филмот „Медена земја“ кој победи во сите категории на престижниот американски филмски фестивал „Санденс“. Филмот е во режија на Љубомир Стефанов и Тамара Котевска.

Влез: 100 денари

 

 

 

Gin Wide Open Krusevo 2019

Започнува на
Завршува на
16th FAI

Веднаш по завршувањето на 16-тото Светско првенство во параглајдерство нови 130 пилоти - параглајдеристи ќе престојуваат во Крушево. Gin Wide Open Krusevo 2019 е меѓународно првенство во параглајдерство кое започнува од 18 август и ќе трае до 25-ти.

Ова е прво издание на натпреварот во Крушево, а организаторите се оптимисти дека ќе стане традиција.

Галоски – синоним за скромност и нескротлива амбиција

Galoski

Кога скромноста и нескротливата амбиција ќе се спојат добивате успешна личност со голем потенцијал да ги надмине сите бариери кои за колегите од иста професија се чинат непобедливи.

Одбележување на денот на ослободување на Крушево - 8 септември

Започнува на
Завршува на
Musica

Како и минатата година така и оваа ќе се одржи настан со кој општина Крушево ќе го одбележи ослободувањето на Крушево. Настанот ќе се одржи на 8-ми септември и ќе опфати неколку настани, а оваа година настанот е поддржан од Еурофарм аптеки:

Утрото на 8-ми септември ќе се одржи традиционалната планинарска тура од манастирот Св. Преображение до планинскиот врв Мусица, а во вечерните часови ќе настапи македонската пејачка Кристина Арнаудова.

Минатата година на овој настан настапија групата „Шербет“ и ди џеј Марио Еди.